Tři kilometry od beznaděje. Výstava v centru NISA přenese lidi do sousedství dolu Turów

Od pondělí 9. ledna bude v Obchodním centru NISA v Liberci k vidění výstava "3 km od beznadziei: příběh jednoho sousedství", která se věnuje vlivu těžby v polském hnědouhelném dolu Turów v bezprostřední blízkosti Libereckého kraje.

Autorem fotografií je Ibra Ibrahimovič, držitel ocenění Czech Press Photo za rok 2003, který se dolu Turów věnuje opakovaně od roku 2019. Jeho jméno je spojeno především s dokumentací těžby na Mostecku, příběhů tamních lidí a osudů krajiny Podkrušnohoří.

Koncepce výstavy je postavena na sérii panelů s velkoformátovými barevnými fotografiemi doprovázenými texty v češtině a polštině. Spoluautoři výstavy - Zuzana Pechová a Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná společně s fotografem Ibrahimovičem dávají nahlédnout do soukromí lidí, jejichž každodenních životů se činnost dolu a jeho vliv na krajinu dotýká, včetně jich samotných. Část výstavy je věnována také úsilí místních o řešení celé kauzy na politické a právní úrovni, ve které vkládali své naděje.

"Divák výstavu může vnímat nejen jako obrazové svědectví vlivu dolu Turów na životy lidí a krajinu v jeho sousedství, ale také jako mnohovrstevnatý příběh. Za pomoci obrazů a komentářů, citací a vyprávění se na 30 panelech odkrývá ekologický, politický, společenský a především lidský aspekt soužití s obřím povrchovým dolem a jeho provozovatelem." říká spoluautorka výstavy Pechová.

Výstava představuje ale také příběh někdejšího lázeňského městečka Opolno-Zdrój, které není v České republice příliš známé a jehož existence je dolem přímo ohrožena. Opolno-Zdrój totiž čeká podobný osud jako desítku obcí v okolí dolu Turów, které už těžbě musely ustoupit. "Sotva tři kilometry od Uhelné a Václavic se nám přímo před očima uzavírá příběh kdysi živého a prosperujícího místa i s jeho lázeňskými domy, penziony a památkami, které mají během několika let zmizet pod pásy buldozerů", říká Starec.

Zahájení výstavy proběhne v pondělí 9. ledna v 17.00. K vidění bude do konce ledna.

Podílíme se na ochraně přírody a krajiny, veřejného prostoru

a životních podmínek v Uhelné a okolí.